Dobre książki online

Historia płynu, który jest cenniejszy niż złoto

Historia płynu, który jest cenniejszy niż złoto

Biografia krwi

Reportaż Rose George „Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice” odkrywa przed czytelnikiem ciekawą, niekonwencjonalną biografię… ludzkiej krwi i jej zależności. Opasła księga, zawierająca bogaty zbiór ilustracji, nawiązań naukowych i tabel porównawczych to kompendium wiedzy, zarówno dla osób zawodowo zajmujących się medycyną jak i dla czytelnika interesującego się tematem. Ze względu na popularnonaukowy język publikacja dostępna jest dla każdego. Zagadnienie krwi rozpatrywane jest ze względu na tematy; historię medycyny (w tym guślarstwo i wierzenia ludowe), grupy krwi i ich korelacje, a także choroby przenoszone z jej pomocą i sposoby przetaczania. Publikacja dotyka wielu zakresów, od społecznego obrzydzenia do religijnych zakazów. W bardzo obszernym opracowaniu wyczerpuje temat krwi menstruacyjnej oraz krwiodawstwa, które w wielu aspektach budzi kontrowersje.

Niemałą rolę w książce odgrywa opracowanie zabobonów i powiedzeń z różnych krajów, odnoszących się do krwi. Autorka w dość humorystyczny sposób tłumaczy powstanie każdego z nich, a także wskazuje na niedorzeczność pewnych spostrzeżeń czy wierzeń ludowych, punktując ich niedoskonałości. W poważnym tonie przechodzi do religii, w których krew nie może być przetaczana oraz zwyczajów, w których kobiety podczas miesiączki nie mogą przekraczać progu własnych domów, w obawie o wniesienie do nich nieczystości, rozumianego jak grzechu. Identycznie traktuje ideologie, w tym nazistowską, w której wybierano śmierć niż przetoczenie krwi, nawet podejrzewanej o niearyjskość.

Żyła złota


Autorka dość skrupulatnie opisuje aspekt finansowy, odnoszący się do krwi. Handel tym drogocennym składnikiem, którego cena przekracza cenę złota na czarnym rynku, jest jednym z najbardziej dochodowych biznesów na świecie. Co więcej, zapotrzebowanie na niego nigdy się nie skończy, więc wydaje się być żyłą złota po wieczność. Proces zdobywania, przechowywania a nawet transportu, nie zawsze w świetle prawa, czyta się jak prawdziwy kryminał, wciągający, z mnogą ilością wątków i bohaterów.

By nie wprowadzać czytelnika w zbytnie zaniepokojenie autorka dba w publikacji o zabawne ciekawostki, które mają rozluźnić temat. Bogactwo niekonwencjonalnych informacji doprawdy zachwyca. Zastanawia również, dlaczego tego rodzaju publikacja nie powstała wcześniej, skoro jej opis posiada tyle bogactw, o których wcześniej niekoniecznie wiedzieliśmy. Krew nie trafia na pierwsze strony gazet, nie jest też nośnym tematem reportaży. Tym ciekawiej i lepiej, że taka książka jest już dostępna na polskim rynku wydawniczym, a jej lektura pozostawi czytelnika w pełnej satysfakcji nad zgłębionym tematem.

Education obraz autorstwa freepik - www.freepik.com